دنبال کننده ها

۲۳ آبان ۱۴۰۲

درس جغرافیا

آقا ! ما تازه امروز فهمیدیم ایرانی ها به نیوزلند میگویند زلاند نو .
اگر تا همین امروز یکی از ما می پرسید زلاند نو کجاست بادی توی غبغب مان می انداختیم میگفتیم کشوری است در اقیانوسیه ! اگر می پرسیدند نیوزلند کجاست میگفتیم آنهم کشور دیگری است در همسایگی استرالیا که گاو دارد گوسفند دارد غاز دارد خوک دارد آخوند هم لابد دارد دیگر !
تازه امروز بود که به همت رفیق مشهدی مان فهمیدیم زلاند نو همان نیوزلند است و نیوز لند هم همان زلاند نو .
آقا چطور است ما یک اعترافی هم بکنیم تا بفهمید ما در درس جغرافیا چه اندازه استاد هستیم .
ما یک رفیقی داریم نقاش است. کتاب هم ترجمه میکند . گهگاه دلشان برای مان تنگ میشود تلفن میزند امریکا با هم گپ میزنیم. این رفیق مان در شهر کرد زندگی میکند اما بینی ‌و بین الله ما نمیدانستیم شهر کرد کجاست! روی مان هم نمیشد بپرسیم این شهر کرد کجای کره زمین است ( از بس ما خجالتی هستیم ها ! حوصله گوگل و موگل را هم نداشتیم . حالا نیایید هی مته به خشخاش بگذارید که آقای گیله مرد پس گوگل را برای چه ساخته اند )
اول ها خیال میکردیم در کردستان است . بعد ها گفتیم نکند خراسان باشد . بعد تر ها از خودمان می پرسیدیم نکند اهالی شهر کرد همان بیچارگانی باشند که به ضرب و زور نادر شاه از کردستان به خراسان کوچانده شده اند تا دیگر شیطانی نکنند و هی دست به اسلحه نبرند !
آقا ! ما که سوات درست حسابی نداریم ، درس جغرافیای مان هم که چندان تعریفی ندارد . از ریاضی هم که از بیخ عرب عرب هستیم . فیزیک و شیمی و علم الاجتماع و علم الاشیا هم که نمیدانیم . انشای مان هم که چنگی به دل نمیزند .چطور است برویم ایران استاد دانشگاه بشویم ؟ اصلا چطور است برویم رییس دانشگاه تهران بشویم ؟ مگر این دکاتره قمه کش داش مشدی قداره بند را که حالا استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی دانشگاه آریامهر شده و خر را با آخور میخورند خانوم زاییده ما را کنیز ؟
آقا ! حالا که شما دارید به بیسوادی مان قاه قاه میخندید میشود بفرمایید بمپور کجاست ؟ میدانید بازکیاگوراب کجاست ؟ میشود بفرمایید یاسوج وارسنجان و چناران و سیمکان و لامرد کجای نقشه جغرافیا قرار دارند ؟ اصلا میدانید میان پشته کجای دنیاست . هیچ از « جمهوری دموکراتیک خلق شیخان بر و‌توابع » خبر دارید ؟ آیا میدانستید ما در همین ینگه دنیا کرمان و پرشیا و ایران داریم ؟ گیرم ایران مان در ینگه دنیا دو تا A دارد (IRAAN)
پس برای چه دارید بر بیسواتی آقای گیله مرد می خندید؟ برای چه هی زیر پای مان یا صابون میمالید یا پوست خربوزه می اندازید؟
شما هم عجب آدم هایی هستید ها !؟
May be an image of map and text
See insights and ads
All reactions:
Alireza Attaran-aram, Mojgan Farahmand and 45 others

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر